Otizmle uyuyup otizmle kalkmak

22.12.2015 tarihinde yayınlandı, 1693 kez okundu

05.07.2010 Canıma can katan yalnızken yaşam katan cennet gülüm Cemal Asafim vardı artık benim.


Günlerim artık oldukça güzel ve heyecan la geçiyor du benim.her sabah bebegimin sesiyle uyanmak o kadar çektiğim acıları unutturacak biri vardi hayatım da.zaman hızla geçiyor bu sırada altı aylık oldu ve aslında sıkıntıların ilk adımı olan bir zaman içindeydim kabizliklar başladı altıncı ay içinde hep anne sutu yarıyor deyip hep baştan sagma yaptılar. Nedeni bagirsaklardaki mantar dan dolayı olduğunu artık biliyoruz.

Ama sonuç olarak baslamisiz imtihana...Artık asaf gün geçtikçe büyüyor ve gelişiyor du ama bir yerde sıkıntı var di ama ney.!


Sesine tepki yok garip tuhaf davranışlar vardı. Birgün çocuk doktor una götürdüm hocam asaf konuşamıyor ve tepki vermiyor neden böyle dediğim zaman bana şöyle dedi.asaf hic anne dedimi evet ama evde koltuğun arkasinda sıkışmış anne diye seslenmiş onuda ben duymadım eşim duymuş bu arada.asaf konusur bisey yok bos yere evham yapıyor sun dedi.
Neyse bir süre zaman geçti yani daha benimde yaşım küçük daha 17 yaşımda Asafi kucağıma aldim18 yaşında artık asaf ile bütün sorumluluğun farkındaydım.

Asafimin 2.yas günüydü bugün bir yandan doğum günü pastasını hazırlarken bir yandan da tv program inda cocuk doktor lari ni izliyordum.konu otizm ve Allahim neler duydum yarabbim ayni asaf söyledikleri. Hemen pastayı falan bıraktım ve hemen fakülte ye telefon açtık ve doktora götürdük biz gittik goz yaşıyla doktor bize şöyle dedi asaf için mi otizm diyorsunuz asaf otizm falan değil gidin evinize deyip gönderdi. Sevindik ama yine de kuşku vardı içimde anne yüreği sonuçta psikiyatri ye yine bir daha götürdüm ben asafa sakinleştirici bir ilaç hepinizin bildiği ama net bir sonuç yok ama nedense ilac ney mis asaf ilacla 3 ay sürede toparlar mış.
Ben kullanmadım verdiği ilacı
Istanbula götürdüm ve oradaki bir hastanenin pisikiyatri doktor una götürdüm korka korka ama yine de ümit vardı içimde belki yok tu ya böyle bilmediğim otizm ama ne yazıkki asaf otizmli y miş Hemde 100/80 otistik bozukluğu olan bir çocuk buraya gelene kadar bu zaman içinde okadar acı okadar göz yaşı akittim ki bunu sadece yaşayan bilir.
Kızım dünyaya gelmisti daha 1 aylık ti o zaman hic ilgilenemedim Doktorum Allah razi olsun cok anlayışlı ve çok iyi biriydi Ilk önce otizm in ne olduğunu ve sonra neler yapacağımı söylüyor ama aglamaktan anlayamıyor dum ki sadece asafi kucağıma aldim arkasına saklanıp ağlamaya başladım içim kor ateş gibi yapmaya başladı.

Otizm hayatımızın merkezindeydi artık Otizmle uyuyup otizmle kalkmak başladı artık.

Otizmle tanıştık fakat ilk bir ay benim alışma surecim oldu bir nevi depresyon yaşadım.

Ama sonra kaybedecek vaktim yoktu benim ben agladikca asaf daha da kötü oluyordu.hemen özel eğitim merkezine yazdirdim 2.5 yaşında ayni zaman da anaokulu destek. Yasamimi değiştirmek zorundaydık köy de iken merkeze taşındık asaf gittikce zor bir çocuk olmaya başladı. Geceleri uyku yok gündüzleri öfke nöbetleri ve ben nasıl davranacağımı bilmiyorum.

Asaf geceleri uyumadigi gibi sanki karanlıkta birşey görüyor muş gibi gülüyor boş boş bakıyor bazan korkuyordum. Ana okuluna ilk goturdugum an asaf çok felâket ağlayan korkan kendine zarar veren ve öfke nöbetleri geçirir di.
Özel eğitim merkezinde tecrübesiz öğretmenlere verildi Bayağı oyalandi sonra yavaş yavaş artık bende araştırmalara başladım neler yapabilirdim nasil asabilirdim ve artik nasil atlatirdim öfke nöbetlerini
Özel eğitim merkezin de degistirmediğim öğretmen kalmadı.

Artik neler yapılacak ne olacak bende biliyordum yaşı küçük diye pek fazla birşey yapılmıyordu ama sonra büyüyor bir sekilde asaf hayatın içinde olmak zorunda kardeşiyle alakası olmayan bir çocuktu. Babası zaten otizmli olduğu icin onun yarattığı psikoloji ile kabullenmeme gibi sorunlar ayrıca çevre aile derken bunlarla baş etmek zorundaydım.

Gittikce sorumluluklarim artiyordu ve benim tercih hakkim yoktu sadece asaf ve yaşadığı otizm ben sadece bunlarla uğraşmak zorundayım.Çünkü herkes kendi hayatını ve düzenini kurabilir di ama asaf destek olmadan yapamazdi.

Bir sonraki yazımda sizlerle olmak dileği ile allaha emanet olun hoş kalın hoşca kalın.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!



Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  




Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS