ÖFKE VE SABIR, GENÇLİK, YAŞLILIK

28.02.2017 tarihinde yayınlandı, 675 kez okundu

Öfkegençliğin ve erkekliğin, diğeri ; Sabır, kadınlığın ve yaşlılığın erdemi. Yaşlılığın arifesindeyim, gençliğimde, oturduğu yerde uyuyan, susan birini gördüğümde, hayatının bir başlangıcı, çocukluğu ve gençliği olduğunu hiç düşünmediğimi hatırlıyorum. Gördüğüm yaşlılar etiketi olan meslek sahibi değillerdi, doktor doktordu, öğretmen de öğretmen, onların birer sadece meslek insanı olduğunu, yaşamında iniş çıkışları olmadığını sanırdım.

Şimdide aşağı yukarı aynı, gençlik, yaşlılığı sadece, köşede duran biri olarak görür. Evdeki anne ve babalarının onlar tarafından, nasıl kendileri gibi, korunup, kollandığını, hayatının tüm birikiminin onlar olduğunu anlatmaz. Anneler kızlarını, kendileri gibi sabırlı, anlayışlı ve hizmete hazır, oğullarını da, evdeki her kadının, onun hizmetinde, eksikliğinde ise, öfkesinin bedelin karşılamaya hazır yetiştirir.

Öfkenin geçmesini, korkuyla bekleyerek, hiçbir şey olmamış, sanki suçlu kendileriymiş gibi, erkeğin normalleşmesini bekleyerek; gençliğinde babasını, ağbilerini, evlendiğinde de, eşlerinin oğullarını bekler, sonra anne ve yaşlı olduğunda, oğlunun mutluluğu için, evin huzuru için, evdeki herkesi idare ederler. Susar susarlar. Ta ki ölüm kapıyı çalana dek. Bazen yaşlılıları ve gidici oldukları yüzlerine vurulur, sanki ölümün yaşı varmış gibi.

Bundan sonra ,hep birlikte, ailelerimizin ve evdeki büyüklerimizin, yaşam mücadelelerini, ve bizi biz kılan, eksik ve bize göre yanlış, ne varsa nedeni ile anlatmalarını isteyip, onları dinleyelim.

Öfkeliyim, ama öfkemi açığa çıkaramıyorum, ben kadınım idare etmeliyim, yaşlıyım, bedenimde, tansiyon, mide ağrısı, omuz, sırt ağrısı, baş ağrısı, burun kanaması hepsi sırayla, gündüz ve gece beni yokluyor. Sadece güvendiğim, sırtımı dayadığım annemin yaşlanmasını, korkuyla seyrediyorum. Yer değiştirdik, bir zamanlar onun benim için korktuğu gibi ben onun için korkuyorum. Ama o bunu anlamıyor. Ne olursa olsun, aklına ve gücüne sonsuz güveni var.

Yaşlılarımızla, nasıl yaşayacağımızı öğreneceğimiz bir el kitabı yok. Yemek yerken. takma dişlerini olur olmaz , dili ile yerinden oynattığında, altında kalan yemekler damağına batmasın diye olduğunu, uzun yemek sürelerinin, çiğneme ve rahatsız etme korkusu ile olduğunu yeni öğreniyorum. Yediği yemeğin ya da tatlının, tansiyonunu nasıl oynatacağı, felç geçirme riskinin, onun içinde etrafı içinde zor oluğunu, yatak yaralarından haberi olmaması beni korkutuyor.

Sık sık yıkanmayı sevmemesi, idrar kaçırdığını söylememesi, her insana güvenmesi korkutuyor. Eski anılarını tekrarlaması, beni incitirken; onun masal anlattığını ya da fıkra anlattığını sanması, eski giysilerini atmaması beni korkutuyor ve öfkelendiriyor. Ona sarılmayı hiç öğrenemediğimden, ya da birine kolay kolay seni seviyorum diyemediğimden, nedenini bilmeden tüm yaşlılarımız ilk kez panik içindeyim.

Ben yaşlılarımızla, nasıl yaşayacağımızı öğrenelim diyorum, yaşlılarımıza da, kızlarımıza da öfkelerini tutmamalarını, oğullarının öfkesini; zamanında, nedenleri ile tartışıp aza indirmesini, GENÇLERİMİZİN bizim öfke gösterememekten, kendimizi nasıl infilak ettireceğimizi, anlasınlar dileğindeyim.

GÜLÜZAR RESULOĞLU
POZİTİF ENGELLİLER


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS