Nijerli uzmanlara yenilenebilir enerji eğitimi

27.02.2017 16:32:14 tarihinde eklendi, 641 kez okundu
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) işbirliğinde Nijer Cumhuriyeti Enerji ve Petrol Bakanlığı uzmanlarına yönelik güneş enerjisi uygulamaları eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Nijer’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda enerji arzı sorunu yaşamakta olan Nijer’in enerji altyapısının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla TİKA ve GÜNDER işbirliğinde Nijer Cumhuriyeti Enerji ve Petrol Bakanlığı görevlilerine yönelik olarak güneş enerjisi uygulamaları eğitim programı gerçekleştirildi. Teorik eğitimlerin yanı sıra Ankara ve Konya’da saha incelemelerini de kapsayan eğitim programı beş gün sürdü. Programa, çeşitli kademelerden idarecilerin de yer aldığı Nijer Cumhuriyeti Enerji ve Petrol Bakanlığı görevlisi enerji, elektromekanik, elektronik ile elektrik mühendisliği alanlarından yedi uzman katıldı. Programın açılış bölümünde YEGM Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Usta heyeti kabul ederek, Nijer’deki enerji potansiyeli, uygulamaları ve mevcut sıkıntılar hakkında katılımcılardan bilgi aldı. Ardından YEGM uzmanları tarafından Türkiye’deki enerji mevzuatı, güneş enerjisi potansiyeli ve uygulamaları hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulunuldu.
Program sürecinde GÜNDER’e üye özel sektör temsilcileri tarafından heyete güneş enerjisi sistemleri planlama, arazi seçimi, malzeme seçimi, enerji depolama, güneş enerji sistemlerinin takibi, güneş enerjisi ile tarımsal sulama ve içme suyu, güneş enerjisi ile ısıtma ve çatı projesi uygulamaları ile elektrik üretimi projeleri ve uygulamaları hakkında sunumlar yapıldı. Saha ziyaretleri kapsamında da Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) PV modül fabrikası ziyareti gerçekleştirilerek, katılımcılara üretim hakkında bilgiler verildi. Ayrıca Teknokent Ankara ziyaret edilerek, arazi ve çatı uygulamaları incelendi. Heyetin saha inceleme programı kapsamında Konya’da bir PV modül ve güneş kolektörü fabrikasının üretim zincirinin incelenmesi de yer aldı. Bunların yanı sıra Ankara Gölbaşı’nda bulunan TEİAŞ Milli Yük Tevzi Merkezi de ziyaret edilerek, Türkiye’nin elektrik enerji sisteminin izlenmesi ve yönetilmesi konularında heyete bilgi verildi.
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Oğuz Can da Nijer heyetiyle birlikte değerlendirme toplantısı gerçekleştirerek, katılımcılara sertifika takdim etti. Katılımcılar TİKA’ya teşekkür ziyaretinde bulunarak, TİKA Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Keman Özdemir ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Programdan duydukları memnuniyeti dile getiren katılımcılar, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha yüksek düzeylere taşınmasının gereğine vurgu yaptı. Türk kültürünün tanıtılmasına yönelik olarak İstanbul’da gerçekleştirilen sosyal program sonrasında katılımcılar ülkelerine döndü.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS