Çocukları düşük seviyeli okullara yönlendiriyorlar

15.02.2017 15:06:00 tarihinde eklendi, 727 kez okundu
Avusturya´da Türk çocukları, dil yetersizliği ve diğer nedenlerle genellikle düşük seviyeli okullara yönlendiriliyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk ailelerin bu mağduriyetinin önüne geçmek için bir proje başlattı.

 Türkiye'nin Viyana Büyükelçiliği, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Bil Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü "Çocuklarımız ile el ele" projesiyle Avusturya'da yaşayan Türk çocuklarının eğitim hayatında yaşadıkları sorunlara çözümler aranırken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) ait eğitim kurumlarına çocuklarını göndermek istemeyen ailelere yeni bir kapı açılmış oluyor.


Proje kapsamında, özellikle dil ve kültürel farklılıklardan dolayı zihinsel ve fiziksel engelli öğrencilerin bulunduğu okullara gönderilme riski ile karşı karşıya kalan çocuklara, uzmanlar eşliğinde eğitim programları uygulanarak, kendi seviyelerindeki okullara devam etmelerine yardımcı olunuyor.

Uygulamaya ilişkin açıklama yapan projenin danışmanı ve Viyana Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Mahmut Musa Karabulutlu, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının, eğitim hayatının başında, yabancı dil yeterliliği ile ilgili sorunlarla karşılaşabildiklerini ve farklı nedenlerden dolayı adaptasyon zorluğu yaşayabildiklerini belirtti.

Karabulutlu, bu sorunların çocukların eğitim hayatının geri kalanında kalıcı bir iz bırakma olasılığına işaret ederek, "Çocuklarımız, Avusturya'da asıl seviyelerinden daha düşük seviyelerdeki okullara devam etme veya eğitim hayatlarını yarıda bırakma riski ile karşı karşıya kalabiliyor. Bizler de bu tarz risklerle mücadelede çocuklarımızın ve ailelerin yanında olmak, somut olarak onları desteklemek, çocuklarımızın Avusturya eğitim sisteminin olanaklarından daha fazla faydalanmalarını, dolayısıyla yaşadıkları topluma daha fazla katılımlarını sağlamak ve en önemlisi dünyanın neresinde olursa olsun devlet olarak vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu hissettirebilmek için bu projeyi başlattık." diye konuştu.

"100 civarında başvuru aldık"

Karabulutlu, henüz daha yolun başında olduklarını, kısa bir zaman zarfında gözle görülür başarı elde ettiklerini belirterek, şu ana kadar 100 civarında başvuru aldıklarını ve yaklaşık 60 öğrencinin programa dahil edildiğini kaydetti.

Programına katılan çocukların ciddi gelişim kaydettiklerini söyleyen Karabulutlu, çocukların sergiledikleri başarıların daha iyi seviyedeki okullara gitmeleri için önemli bir aşama olduğunu aktardı.

Karabulutlu, projenin dikkat çeken bir başka yönüne de değinerek, "Önceden tamamen eğitim kaygısıyla çocuklarını FETÖ'nün eğitim kurumlarına gönderen, ancak örgütün iç yüzü ortaya çıktıktan sonra çocuklarını buralardan alan ailelerin özellikle bizleri tercih etmesi ve yurt dışında böyle bir çalışma başlatmamızdan duydukları memnuniyeti iletmeleri de, projenin bu anlamda da önemli bir boşluğu doldurduğunu bizlere göstermiş oldu." ifadelerini kullandı.

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS