‘Koçum babam’ projesinin eğitimleri başladı

13.02.2017 19:22:43 tarihinde eklendi, 586 kez okundu
YALOVA’da Türkiye Spastik Engelliler Federasyon Başkanı Murat Arslanhan, “Koçum Babam” adlı projenin eğitimlerinin başladığını açıkladı.

Arslanhan, son yıllarda Türkiye’de yaygınlaşan koçluk sisteminin, gerek yetkili gerekse yetkisiz pek çok insan tarafından yapılmaya başladığını kaydetti. Yaşam Koçluğu, Eğitim Koçluğu, Kariyer Koçluğu vb. gibi dalları olan koçluk uygulamaları yanında, "Engelli Koçluğu" adı altında engelli çocuk ve gençlere eğitim verilmeye çalışıldığını kaydeden Arslanhan, “Bu eğitimleri veren yaşam koçlarının yeterlilikleri ile ilgili, diploma, sertifika gibi belgelerin olup olmadığı konusunda herhangi bir denetim yapılmadığından, bu konuda yapılan veya yapılacak olan hataların ülkemiz adına telafisi çok zor olacaktır. Babaların kendi çocuklarına Yaşam Koçluğu yapmaları konusundaki proje kapsamında, istekli babalar başta olmak üzere gruplar oluşturularak çeşitli sosyal faaliyetler gerçekleştirilip 30 saatlik teorik ve pratik eğitimlerimiz başlamıştır” dedi.

Eğitimin peşine birlikte fotoğraf çalışması, doğa gezisi, model uçak yapımı ve benzeri faaliyetlerin baba ve çocukla beraber yapılacağını kaydeden Arslanhan, şöyle konuştu:

“Baba bir çocuğun gelişiminde çok büyük öneme sahiptir. Erkek çocuk için adeta bir özdeşim modeli, kahraman ve erkekliği öğreneceği rol-model örneğidir. Bir çocuğun anneden sonra, sevgi, şefkat ve güven duygusunu en gerekli ve sağlıklı kuracağı kişidir baba. Babanın sadece maddi bakımla değil ruhsal gelişimle de ilgili olması gerekmektedir. Çünkü dinleyen ve anlamaya çalışan bir baba, kızan ve uzak duran bir babadan çok daha etkilidir. Çocuk ona yakın ve paylaşan bir babayla sağlıklı özdeşim kurabilir. Çocukla geçirilecek her an, birlikte yapılacak her aktivite çocuk gelişimi için çok önemlidir. Çocuğa ayrılmayan zaman, bir daha asla telafisi olmayan kayıp bir yaşam parçası demektir. Çocuk eğitiminde babanın rolü anne kadar önemli iken, engelli bir çocuğun eğitiminde bu önem en az iki katına çıkmaktadır. Ancak biliyoruz ki ülkemizde babaların büyük bir çoğunluğu engelli evlatlarını çok geç kabullenmekte, bu yüzden de çocuğuna kazandırabileceği pek çok duyguyu ve davranış modellerini kazandıramamaktadırlar. Tam da bu noktada babaların desteklenmesi eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Engelli Yaşam Koçu eğitimini alacak olan babaların, engelli evlatlarının öğrenme kapasitelerinin geliştirilmesinde, kişisel performanslarının artırılmasında ve yaşam kapasitelerinin çoğaltılmasında son derece önemli katkıları olacaktır. Spastik Engelliler Federasyonu ve Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği işbirliğiyle yürütülen Koçum Babam Projesi’ne destek olan Fark Özel Eğitim Merkezine, Uz.Psikolog Dila Demir’e eğitime katılan babalarımıza teşekkür ederiz.”

Verilen eğitimin konu başlıkları ise şöyle: 

1. Engelli çocuk babası olmanın zorlukları ve başa çıkma yolları

2. Aile içi iletişimde yapılan hatalar ve doğru uygulamalar

3. Yaşam Koçluğu nedir? Nasıl yapılır?

4. Çocuğun ulaşması beklenen ve istenilen hedefe, istenilen sürede ulaşması. (Gerçekçi ve doğru hedef koyma ilkeleri)

5. Eğitimin kazandırdıkları, işleyişi ve kalıcı-istendik davranışların elde edilip edilmediğinin değerlendirilmesi. (Genel değerlendirme)

FOTOĞRAFLI


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS