İngiliz hükümetinin DAEŞ´le mücadele stratejisi eleştirildi

21.09.2016 15:43:39 tarihinde eklendi, 677 kez okundu
İngiliz Parlamentosu Savunma Komisyonu, hükümeti terör örgütü DAEŞ´le mücadelesinde siyasi bir strateji yürütememekle ve geçen yılın sonundan bu yana Suriye´ye sadece 65 hava saldırısı düzenlemekle eleştirdi.

İngiliz Parlamentosu Savunma Komisyonu, İngiltere'nin Suriye ve Irak'ta DAEŞ'e karşı şimdiye kadar yürüttüğü askeri operasyonlarla ilgili rapor yayımladı.

Raporda, DAEŞ'ten bazı bölgelerin geri alınmasının memnuniyetle karşılandığı bildirilse de hem Irak hem Suriye'de DAEŞ'le mücadelede hükümetin bir siyasi stratejisinin bulunmaması eleştirildi. 2015 yılının Aralık ayından bu yana İngiltere'nin Irak'a 550 hava saldırısı düzenlediği ancak bu sayının Suriye için sadece 65 olduğu belirtildi.

11 üyeli komisyon raporunda İngiliz hükümetinin, hangi Suriyeli muhalif grupları desteklediğinin listesine ulaşılamadığı da kaydedildi. Raporda, "Savunma Bakanlığıyla yoğun yazışmalarımız sonucu komisyon, hükümetin Suriye'de hangi grupları desteklediği listesine ulaşamamıştır. Resmi bir liste olmadığı için bilgileri başka kuruluşlardan temin ettik. Bazı gruplar örtüşse de muhalif grupların siyasi ve dini motivasyonlarına ilişkin bir fikir birliği bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

İngiliz hükümetinin DAEŞ'le mücadele stratejisinin yeterli olup olmadığı da sorgulandı ve DAEŞ kaynaklı yeni tehditlere karşı hükümete stratejisini gözden geçirmesi tavsiye edilen raporda, şunlar kaydedildi:

"İngiltere ve koalisyonun DAEŞ'le mücadele stratejisi Irak ve Suriye'de, DAEŞ'in toprak kaybetmesine odaklıdır. Bu gereklidir ancak yeterli değildir. DAEŞ, El Kaide'de olduğu gibi uluslararası bir örgüt haline gelirse, İngiliz hükümetinin yaklaşımını değiştirmesi gerekmektedir. Örneğin, DAEŞ Ortadoğu'da yenilgiye uğratılsa bile, Afrika'daki varlığını güçlendirirse mevcut stratejinin revizyona ihtiyacı olacaktır. "


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS