Görme Engelliler Otomobil Bile Kullanabilecek

06.02.2015 21:39:41 tarihinde eklendi, 1477 kez okundu
Engelliler için artık her şey engel olmaktan çıkma üzere olmaktadır. Dünya genelinde yapılan çalışmalara eklenen bir yenisi daha sürücüsüz otomobiller olmaktadır. Bu şekilde görme sorunu yaşayan kişiler için dahi araç kullanmak mümkün olacaktır.

Engelliler için artık her şey engel olmaktan çıkma üzere olmaktadır. Dünya genelinde yapılan çalışmalara eklenen bir yenisi daha sürücüsüz otomobiller olmaktadır. Bu şekilde görme sorunu yaşayan kişiler için dahi araç kullanmak mümkün olacaktır.

DÜNYADA 45 milyon, Türkiye’de ise 216 binden çok şahıs görme engelli. Teknoloji şirketleri ise görme engellileri için geliştirdiği servis ürünlerle görme engellilerinin önündeki ‘engelleri’ kaldırmaya çalışıyor. Geliştirilen nihayet teknolojiler sayesinde görme engelliler akıllı telefon ya da bilgisayarları rahatlıkla kullanabiliyor. Uygulama geliştiriciler, yardımseverlerle görme engellileri bir araya getiren uygulamalar geliştirirken, Arama Motoru Google gibi teknoloji devleri sürücüsüz otomobillerle görme engellilerin yardımına koşuyor.

OTOMOBİL BİLE KULLANACAKLAR

Görme engellilerin nihayet teknolojileri rahatlıkla kullanabildiğini ifade eden Engelsiz Erişim Derneği Genel Sekteri Engin Yılmaz, artık akıllı telefonların rahatlıkla kullanılabildiğini belirtti . Yılmaz, “Eskiden tuşlu telefonlar vardı. Ancak bu telefonlar artık üretilmiyor. Bunun yerine önceki akıllı telefonları artık rahatlıkla kullanabiliyoruz. Sesli ifade özellikleri bir hayli gelişmiş durumda” diye belirtti . Yılmaz, gelecekteki teknolojilerle görme engellilerin daha geniş imkânlara sahip olacağını ifade etti

Taksi sesle geliyor

BiTaksi’nin yaşama geçirdiği yeni güncellemede, görme engeli mevcut bulunan yolcuların, uygulamayı sesli yönlendirme sistemi ile kullanabilmeleri sağlanıyor. Bu özellik ile görme engelli yolcular, yolculuk yapacağı taksi şoförlerinin bilgilerini, vasıta plakasını, konum bilgilerini ya da yol güzergahını sesli olarak duyabiliyor. Sesli yönlendirmeyi aktifleştirip uygulamayı kullanan yolcunun görme engelli olduğu sistem tarafından algılanıyor, şoförler görme engeli mevcut bulunan yolcunun çağrısını üç nokta ikonu ile ayrıştırabiliyor.

Telefondan ‘gözüm ol’

Uygulama geliştiriciler, görme engelliler için harekete geçmiş durumda. ‘Be My Eyes’ adındaki tatbikat , görme engellilerle yardımseverleri bir araya getiriyor. Karşında ne olduğunu görmek isteyen bir görme engelli bu uygulamayı açıyor. Kamera ile görüntü yardımsever kullanıcıya aktarılıyor ve görme engelli kullanıcıya karşısında ne olduğunu diyor . Uygulamada 107 binden çok yardım gerçekleşti.

Tuşlu yerine dokunmatik

Görme engelliler genellikle tuşlu telefonlar kullanır. Ancak tuşlu modellerin sayısı her önceki gün azalıyor. Bunun yerine dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar sürat ile geliştiriliyor. iPhone Apple ve Android işletim sistemli telefonlarda bulunan ‘voiceover’ adındaki özellik sayesinde ekrandaki her nokta sesli olarak okunuyor. Buna ilaveten görme engellilere ‘Braille alfabesi’ uygulamaları da bedava olarak sunuluyor.

Bilgisayarlar da konuşuyor

Görme engelliler geliştirilen yeni yazılımlarla bilgisayarları da rahatlıkla kullanabiliyor. Bu konuda en iyi bilgisayar programlarını başında JAWS var. Windows işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılan JAWS, ekranda klavye imlecinin olduğu yeri okuyor. Okuma hızı ise kullanıcılar tarafından ayarlanabiliyor. Mac işletim sistemli bilgisayarlarda ise Apple’ın geliştirdiği ‘voiceover’ sıfatı kullanılabiliyor.

Sürücüsüz otomobiller

GOOGLE başta olmak üzere birden fazla şirket sürücüsüz taksi modellerini geliştiriyor. Görme engellilerin bir başlarına seyahat etmelerini sağlayacak bu otomobiller, sesli denetim sistemine sahip olacak. Görme engelli bir şahıs tümünün sesli kontrolle gitmek istediği yeri söyleyerek seyahat edebilecek. Bu manada Arama Motoru Google ilk testleri başarıyla yaptı ve geliştirdiği sürücüsüz taksi modelinde görme engellilerin seyahat etmesini sağladı.

Kaynak:aAsilHaber


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS