ZAMANI YÖNETME TEKNİKLERİ

06.02.2015 20:39:43 tarihinde eklendi, 1294 kez okundu
Çevremizdeki birçok insandan; okumaya zamanım yok, yazmaya zamanım yok, gelmeye zaman bulamadım, ziyaret edemedim, soruları yapacaktım, ancak zamanım yetmedi. gibi bahaneleri sıkça duyarız.

Her gün bize 24 saat sunuyor. Hayat kimseye farklı muamele etmez. Zamanı olan insanlar zamanlarını etkin ve verimli kullandıkları için  zamanları vardır. Boş insanlar daha çok zamandan şikayet ederler. Zamanı yönetmeyi bilmemiz ve bildiklerimizi uygulamamız gerekiyor:

1-) Öncelikle amacımızı ve hedeflerimizi belirlemek,

2-) Önceliklerimizi belirlemek,

3-) Masaüstü takvim ve ajanda kullanmak,

4-) Günlük, haftalık, aylık planlar yapmak,

5-) Yapılacak işlerin listesini hazırlamak,

6-)  En önemli işleri en verimli saatlerde yapmak,

7-) İletişimde teknolojiden yararlanmak,

8 ) Sorunları ve işleri biriktirmeden süratle çözmek,

9-) Çalışma odamızı ve ofisimizi iyi düzenlemek,

10-) Hayır diyebilmeyi öğrenmek,

11-) Seyahat süresinde geçen zamanı iyi değerlendirmek,

12-) Yapılacak işlere zaman sınırlaması koymak ve buna uymak,

13-) Hoşlanmayan işleri öncelikle tamamlamak,

14-) İşi bitirmek için tarih belirlemek,

15-) Her işi zamanında tamamlamak,

16-) Eve iş getirme yerine iş bitince eve gitmek,

17-) Masada iş biriktirmemek,

18-) Astların yapacağı işlerle uğraşmamak,

19-) Dosyalamaya önem vermek,

20-) Ekip çalışması yapmak ve ekibi geliştirmek,

21-) Sonuç olarak bir işi başarınca kendini ödüllendirmek..

Zamanı etkin kullanmak başarıyı getirir. Başarıya ulaşmış insanları diğer insanlardan ayıran zamanlarını farklı kullanmalarıdır. Zamanı iyi yönetmenin getirisi çok yüksektir. Zamanı etkin kullanmanın iki yolunu inceleyelim:

1-) Önemsiz işlerden kurtulmak

Bazen öyle işlerle uğraşırız ki sonunda elde ettiğimiz kayda değer bir şey yoktur. Ders çalışılması gereken bir zamanda denize girerek uzun zaman geçirmek bu tür işlerdendir. Boş yere geçen bir zaman yaşanmamış olur. Saatlerce bilgisayarda zaman geçirmek, telefonda hayat hikayesi anlatmak veya sohbet yapmak. Hiçbir önemi olmayan, hayatımıza hiçbir şey katmayan işlere geçit vermeden, önemsiz işlere hayır diyebilmeliyiz.

2-) Acil olan önemli işlere yönelmek

Bir işin önemi, zamanın planlanması bakımından büyük önem taşır. İşlerimizin önem derecesini belirlememiz için, kendimize bazı soruları sorabiliriz:

1-     Bu işi yapmazsam ne kaybederim?

2-     Bu işi önemli olduğu için mi, zevk aldığım için mi yapıyorum?

3-     Bu işin yerine önemli bir iş koyarsam bu işi başka bir zamana erteleyebilir miyim?

Erteleyebilirim diyorsanız, başka önemli bir işe geçersiniz… Bu sorulara vereceğimiz

cevaplar, uğraşmakta olduğumuz işin önemi hakkında ipuçları vermektedir. iş önemli ise, evet, önemsiz ise,  hayır demeliyiz…

Bir yöneticinin, yapması gereken asıl işlerinin yanında, işiyle ilgisi olmayan birçok işi yapmaya başlarsa, önemsiz işler, bir zaman sonra, yöneticinin asıl görevini aksatır ve öyle bir durum ortaya çıkar ki, hayatından gereksiz işleri ayıklayamaz olur.

Sonuç

Telafisi mümkün olmayan ve asla geri getiremeyeceğimiz bir kaynak olan zamanı yönetmek konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz. Zaman yönetiminde esas olan, elimizdeki zamanı en etkin nasıl planlayabileceğimiz ve bu planlamayı nasıl uygulayabileceğimizi ortaya koymaktadır. Yöneticilerin ve çalışanların, zaman yönetimi konusunda yeterli bilinç düzeyine ulaşmaları gerekir. Her şeyden önce kaynakların verimli kullanılması çok önemli bir sorumluluktur. Zamanı planlamaya ayıracağımız süre, her durumda kaybedeceğimiz zamandan çok daha kısa olacaktır. Yönetilmeyen zaman, ortaya çıkacak üretim kayıplarıyla, bunun hesabını en ağır şekilde soracaktır.

Başarılı insanların geçmişi başarılarla dolu değildir. Onlar, başarısızlıktan, hatalardan dersler alarak yoluna devam etmişlerdir. Başarı kimseye gümüş tepsiyle sunulmuyor.  Zamanı iyi kullanmak isteyenler, zamanlarını iyi planlayarak, çalıştıkları iş alanında birikimlerini artırmak zorundadırlar.

Sonuç itibariyle, zihnimizi gereksiz konularla meşgul edecek olursak, verimliliğimizden çok şey yitiririz. Başarıyı hedefleyen insan, geçmişle yüzleşmek ya da geleceği hayal etmek yerine, bu güne yoğunlaşırsa, zamanını daha verimli kullanabilir… Büyük düşünürümüz Mevlana: “Geçmiş ve gelecek Tanrı’yı bizim gözümüzden saklar; her ikisini de ateşe atın, yakın.” (Mevlana, 1990,s. 36.) der. O halde insan için sadece yaşadığı an vardır. Hayatımız bu anlardan ibarettir…

Kaynak:


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS