Sentetik kemikler

06.02.2015 00:46:04 tarihinde eklendi, 1487 kez okundu
Sao Paulo’da bulunan küçük bir imalathane insan vücüdunda bulunan yapay kemikleri sentetik halde üretiyor. Ürünler tıp, dişçilik ve veteriner fakültelerinde verilen derslerde kullanılıyor.

Doğal insan veya hayvan kemiklerinin taklitleri poliüretandan üretiliyor. Yapay kemikler tıp fakültesi öğrencilerinin eğitimleri yanında profesyoneller tarafından da kullanılıyor.Fabrika sahibi Paulo Costa e Silva ürünlerinin faydalarını açıkladı: “Yapay kemikler doktorların, işlerini daha hassas ve kontrollü yapmalarına, kendilerini geliştirmelerine ve böylece tıbbi hataların azalmasına yardımcı oluyor.”İmalathanede ürünler el işi kullanılarak üretiliyor. Kemikler bu sayede gerçeğe daha yakın oluyor. Ayrıca maliyetin ucuz olması için kemiklerin üretiminde geri dönüşümlü malzemeler kullanılıyor.Fabrikada yeni form ve malzeme kombinasyonları üretiminde deneyimli 40 işçi çalışıyor.Paulo Costa e Silva kemiklerin farklı formlarda rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi: “Ürünlerin tümü belirli bir esnekliğe sahip. Üretilen bir kafatası çeşitli bölgelerinden rahatlıkla kesilebilir, veya bir kalça kemiği eklem kemiğine dönüştürülebilir. Yani bir kemik farklı anatomik yapıları temsil edebilir.”Buna benzer yapay kemik üretim firmaları İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de bulunuyor. Ancak Birezilya’daki bu imalathane sektörde hızlı bir büyüme ivmesi yakalamış durumda.

Kaynak:science

4fanS8vKUGBw [misafir]
09.04.2015 05:09:01 tarihinde ekledi
ıs that really all there is to it because that'd be flgsberaabting.

0
0
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS