Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Buluş

04.02.2015 11:52:01 tarihinde eklendi, 2338 kez okundu
Teknolojinin gelişmesiyle yeni icatlar hayatımıza giriyor

Bu icatlardan bazıları engelli insanların hayatlarını daha kolay yaşayabilmelerini ve normal insanların sahip olduğu olanaklardan eksik kalmamalarını sağlıyor. Bunlardan biri de görme engelliler için yapılan yenilik oldu.Ülkemizde de sayıları 216 binden fazla olan görme engelliler gelişen teknoloji sayesinde telefondan arabaya kadar bir çok cihazı kullanabiliyor. Google, görme engelliler için sürücüsüz otomobil geliştirirken Apple da mac işletim sistemleri için ‘voiceover’ geliştiriyor.Engelsiz Erişim Derneği Genel Sekteri Engin Yılmaz yapmış olduğu bir açıklamada sözlerini şu şekilde dile getiriyor: “Artık akıllı telefonların kolayca kullanılabildiğini, önceden tuşlu telefonlar  bulunduğunu ama bu telefonların  bundan sonra üretilmediğini, bunun yerine evvelki akıllı telefonları  bundan sonra kolayca kullanabildiklerini belirtti. Sesli ifade nitelikleri bir fazlaca gelişmiş durumda.” dedi.BiTaksi’nin hayata geçirdiği yeni güncellemede, görme özürlü yolcular, seyahat yapacağı taksi şoförlerinin bilgilerini, araç plakasını, konum bilgilerini ya da yol güzergahını sesli şekilde duyabiliyor ve sesli yönlendirmeyi aktifleştirip uygulamayı kullanan yolcunun görme özürlü bulunduğu sistem yönünden algılanıyor, şoförler görme engeli var bulunan yolcunun çağrısını üç nokta ikonu ile ayrıştırabiliyor.

Görme engelliler için geliştirilen teknolojilerden bir tanesi de bilgisayarlar. Yeni yazılımlarla bilgisayarları da kolayca kullanabilen görme engelliler için, bu konu için en iyi bilgisayar programlarının başlangıcında JAWS var. Windows işletim sistemli bilgisayarlarda uygulanan JAWS, ekranda klavye imlecinin bulunduğu yeri okuyor. Okuma hızı ise kullanıcılar yönünden ayarlanabiliyor. Mac işletim sistemli bilgisayarlarda ise Apple’ın geliştirdiği ‘voiceover’ sıfatı kullanılabiliyor.

Google’ın geliştirdiği ve görme engellilerin bir başlarına yolcu etmelerini sağlayacak bu sürücüsüz otomobiller, sesli kontrol sistemine haiz olacaklar. Görme özürlü bir kişi tümünün sesli kontrolle gitmek istediği yeri söyleyerek yolculuk edebilecek. Google ilk testleri başarıyla yapmış oldu ve geliştirdiği sürücüsüz taksi modelinde görme engellilerin yolcu etmesini sağladı.

Kaynak:Toplum Haber

RfYEDZtwEG [misafir]
08.04.2015 23:52:32 tarihinde ekledi
articles like these put the consumer in the driver seat-very imtotranp.

0
0
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS