Üniversite eğitimi için destek bekliyor

27.11.2017 16:43:27 tarihinde eklendi, 451 kez okundu
Resim öğretmeni olmak isteyen ve işitme cihazının yetersizliği sebebiyle söylenenleri anlamadığı için özel yetenek sınavında başarılı olamayan doğuştan işitme engelli Derya Aksaray, sınavda başarılı olup üniversite okuyabilmesi için destek bekliyor.

Küçük yaştan itibaren kara kalemle resim yapan 22 yaşındaki Derya Aksaray, doğuştan işitme engelli olması ve işitme cihazının de duymasını yeterince sağlayamaması sebebiyle üniversitede Güzel Sanatlar Akademisi okuyabilmek için girdiği özel yetenek sınavlarında başarılı olamadı.

Ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı için yeni işitme cihazı da alamayan Aksaray, ressamlık yeteneğini üniversiteye taşıyıp resim öğretmeni olma hayalini gerçekleştiremedi.

Bu nedenle yetkililerden ve hayırseverlerden destek bekleyen Aksaray, alınacak yeni işitme cihazı sayesinde özel yetenek sınavında söylenenleri daha iyi anlayıp başarılı olarak üniversite okuması için destek bekliyor.

Derya Aksaray, gazetecilere yaptığı açıklamada, kullandığı işitme cihazının yetersizliği sebebiyle üniversitenin özel yetenek sınavında söylenenleri anlamadığı için sınavı kaybettiğini, ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı için de 9 bin lirayı bulan işitme cihazlarını alamadığını anlattı.

İşitme engelli olduğunu ancak Allah'ın kendisine lütuf olarak verdiğine inandığı resim çizmeyi çok sevdiğini belirten Aksaray, bu alandaki yeteneğini güzel sanatlar akademisinde alacağı eğitimle sürdürerek resim öğretmeni olmak istediğini aktardı.

RESİM YAPARAK EVİNİ GEÇİNDİRİYOR

Çizdiği kara kalem portre resimlerle evin geçimine katkı sağlamaya çalıştığını dile getiren Aksaray, şöyle devam etti:

"Güzel sanatlar lisesi mezunuyum. Üniversite sınavına ilk girdiğimde sınav tarihini anlayamadığım için kaçırdım, ikinci sınavda ise öğretmenlerle iletişim kuramadığım için kazanamadım. Önümüzdeki sınavlara hazırlanıyorum. Devlet büyüklerimizden ve hayırseverlerden eğitimim konusunda yardımcı olmalarını istiyorum. Daha iyi bir işitme cihazım olmuş olsaydı belki de sınavda iletişim sağlayacak, üniversite okuyacaktım."

BAŞBAKAN YILDIRIM'A KARA KALEM PORTRESİNİ HEDİYE ETTİ

İyi bir eğitim alarak öğretmen olmak istediğini ifade eden Aksaray, "Başbakanımız Binali Yıldırım'ın kara kalem portre çalışmasını çizip en son Erzincan ziyaretinde kendisine hediye ettim. Başbakanımız kara kalem çalışmalarımdan dolayı bana teşekkür etti." dedi.

Genç kızın babası Enver Aksaray ise çocuğunun yetenekli olduğunu belirterek "İki çocuğum da doğuştan işitme engelli. Kızım Derya'ya resim yeteneğini geliştirmesi için yardımcı olamıyoruz. İşitme cihazları pahalı olduğu için ona da imkanım yetmiyor. Devlet büyüklerimizden cihaz alımı konusunda destek olmalarını rica ediyorum." dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS