Engelli hakları ve çocuk istismarına karşı önlemler konuşuldu

23.11.2017 16:53:31 tarihinde eklendi, 475 kez okundu
İZMİR Barosu, Ege Otizmliler Derneği ve Işıldayan Özel Çocuklar Eğitim Merkezi işirbirliğinde ´Engelli Hakları ve Çocuk İstismarına Karşı Önlemler" başlıklı bir panel düzenlendi.

Av. Gözde Uzsoy, Av. Aslı Karhan Liman ve Uzman Psikolog Mustafa Ekizler’in konuşmacı olarak katıldığı panele, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hamamcılar, İzmir Barosu Genel Sekreteri İlke Erol, Ege Otizmliler Derneği Başkan Yardımcısı Ayşe Rua Çınar ve vatandaşlar da dinleyici olarak katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan İzmir Barosu Başkanı Özcan, Baro olarak, kadın hakları ve çocuk hakları konusunda çok yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, bu alanda adliye içerisinde merkezleri bulunan tek baro olduklarını ifade etti. Gerek Çocuk Hakları gerekse Kadın Hakları merkezlerine başvuran vatandaşlara konularında uzman gönüllü avukatlar tarafından her türlü hukuki desteğin hiçbir ücret talep edilmeden verildiğini ifade eden Özcan, sadece bu merkezlerle de sınırlı kalmayıp, okullardan ve bu alanlarda çalışan kuruluşlardan gelen her türlü ortak çalışma davetine katıldıklarını söyledi.

"Menderes’ten, Aladağ’a, Karaman’dan Van’a kadar Türkiye’nin her yerinde çocuk haklarını savunuyor ve açılan davalara İzmir Barosu olarak katılıyoruz" diyen Baro Başkanı Özcan, "Bu davalarda önümüze çıkarılan her türlü engellere rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü Avukatlık Kanunu biz avukatlara insan haklarını savunma görevini vermiştir" diye konuştu. Özcan, Bornova Belediyesi’ne de İzmir’de bir ilki gerçekleştirerek açtığı Down Kafe ve bu konuya gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür etti.

Ege Otizmliler Derneği Başkan Yardımcısı Ayşe Rua Çınar ise verdiği rakamlarla otizme dikkat çekti. 1975 yılında yapılan bir çalışmada 5 bin çocuktan sadece bir tanesinin otizmle savaştığını bugünse bu rakamın 54 çocukta bire inmiş durumda olduğunu ifade eden Çınar, yapılan çalışmaların 2025 yılında bu rakamın her iki çocuktan bire ineceğini gösterdiğini söyledi. İzmir’de şu anda 7 bin otizmli çocuk bulunduğunu söyleyen Ayşe Rua Çınar, otizmde tedavinin iyi ve yoğun bir eğitimle başlamasının önemli olduğunu vurguladı.

Panel öncesi Ege Otizmliler Derneği Başkan Yardımcısı Ayşe Rua Çınar, çalışmaya verdiği destekten dolayı İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan’a bir plaket sundu.

Panel öncesi İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi avukatlar Büyükpark içinde bulunan Down Kafe'yi ziyaret etti.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS