İşitme Sağlığına Yönelik Tehditler Artıyor

27.10.2017 12:14:18 tarihinde eklendi, 500 kez okundu
Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, 1.1 milyar insanın işitme sağlığının risk altında olduğunu belirten Siser İşitme Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Mahfuz Ağaç, buna neden olarak eğlence amaçlı gürültüyü, çevre kirliliğini ve bilinçsizce kullanılan ilaçları gösterdi.Sosyolojik ve psikolojik açıdan duymanın hepimiz için çok önemli olduğunu belirten Siser İşitme Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Mahfuz Ağaç, gürültü kirliliği ve bilinçsizce ilaç tüketiminin arttığını söyledi.

Geçmişe göre bugün Türkiye’de yaşayanların çok daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. İşitme kaybını ve konuşamamayı kader olarak dünün annelerine söyleyen sistem; bugünün annelerine çocuk doğduğu anda yeni doğan işitme tarama programını hediye ediyor ve yapılmasını zorunlu kılıyor. Bu program sayesinde her yıl yaklaşık 5 bin çocuk sağır ve dilsiz olmaktan kurtuluyor” diye konuştu.

İşitme testi yaptırın uyarısıTürkiye’nin her yerindeki modern kamu ve özel hastanelerde hatta ülke genelinde faaliyette bulunan bin 300 civarındaki işitme merkezlerinde işitme testlerinin rahatlıkla yapılabileceğini belirten Mahfuz Ağaç, "Türkiye artık sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir konumdadır.

Teşhis, tanı, tedavi, rehabilitasyon ve teknolojik açıdan bir eksiklik yok; ancak halkımızdaki işitme bilinci maalesef yeterli seviyede değil ve sistemsel olarak artırılması gerekmektedir.

İşitme teknolojisi çok gelişmiş düzeyde ve herkesin çok rahat şekilde ulaşabileceği şartlar hazırlanmıştır; ancak işitmeye verilen önem iyi düzeyde olmadığı için vatandaşlarımız bu işitsel teknolojilerden yeterince istifade etmeyerek hayatlarını zorlaştırabilmektedirler” dedi.

Türkiye’de işitme bilincinin artırılması için uzun yıllardır işitme testlerini ücretsiz yaptıklarını da belirten Ağaç, “Türkiye’nin pek çok şehrinde şubeleri bulunan ve Türkiye’nin en büyük işitme zinciri olan Si-Ser işitme merkezlerinde işitme testleri ücretsiz yapılıyor.

İşitme sorunu yaşayanlara uzmanlarımız en iyi şekilde işitsel danışmalık vererek vatandaşlarımızın mutlu şekilde hayatlarına devam etmelerini sağlıyor. İşitme duyusunun değerini bilenler daha huzurlu olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü, işitme kaybının önlenmesi, teşhis ve tedavi edilmesi için sunulan çözüm önerilerini kabul ettiğini duyurarak, ülkelerin işitme kaybını öncelikler listelerine almaları gerektiğini önerdi.

İngiltere’nin önde gelen tıp dergilerinden The Lancet, ilerleyen yaşlarda karşılaşılacak bunama riskinin azaltabileceğini yazdı. Bunamayı önleyen 9 yaşam kurallı içinde işitme duyusuna önemli vurgu yapılıyor” şeklinde konuştu."İşitme duyusunun değerini bilenler daha huzurlu olacaktır"Türkiye’de son dönemlerde Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşlarının birlikte çok etkin çalıştığını, koruyucu hekimlik tedbirleriyle sağlık sorunlarının azalacağına inandığını söyleyen Ağaç, şöyle devam etti:"Türkiye artık sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir konumdadır.

Teşhis, tanı, tedavi, rehabilitasyon ve teknolojik açıdan bir eksiklik yok ancak halkımızdaki işitme bilinci maalesef yeterli seviyede değil ve sistemsel olarak artırılması gerekmektedir. İşitme teknolojisi çok gelişmiş düzeydedir, herkesin çok rahat şekilde ulaşabileceği şartlar hazırlanmıştır ancak işitmeye verilen önem iyi düzeyde olmadığı için vatandaşlarımız bu işitsel teknolojilerden yeterince istifade etmeyerek hayatlarını zorlaştırabilmektedir.

Türkiye’nin pek çok şehrinde şubeleri bulunan ve Türkiye’nin en büyük işitme zinciri olan Si-Ser işitme merkezlerinde işitme testleri ücretsiz yapılıyor. İşitme sorunu yaşayanlara uzmanlarımız en iyi şekilde işitsel danışmalık vererek vatandaşlarımızın mutlu şekilde hayatlarına devam etmelerini sağlıyor. İşitme duyusunun değerini bilenler daha huzurlu olacaktır."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS