Yüzde 94 Engelli Çocuğun Sorununu KDK Çözdü

19.10.2017 18:31:01 tarihinde eklendi, 525 kez okundu
2006 yılında eşi vefat eden başvurucu, hak sahipleri olarak kendisi ve ikiz kızlarına maaş bağlandığını, bir kızının yüzde 94 oranında engelli olduğunu, kızının yetim maaşı alırken ‘malul kız çocuğu’ maaşı da bağlanabileceğini öğrendi.

Başvurucu, engelli kızı için geriye dönük 5 yıllık fark aylığı ödenmesi için SGK’ya başvurdu ancak talebi reddedildi. Başvurucu, kızına 2008 yılından itibaren malul kız çocuğu aylığı farklarının ödenmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu.

Şikayet başvurusunu alan KDK, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda, müteveffa sigortalının hak sahiplerine 2006 yılında hatalı basamaklar üzerinden aylık bağlandığı tespit edildiğinden; Sosyal Güvenlik Kurumu, müteveffa sigortalının eşi ve kızlarına bağlanan aylıkların talep edilen tutardan fazla olacak şekilde yükseltilmesi suretiyle yeniden bağlanmasına ve bağlanan dul/yetim aylıklarına ilişkin birikmiş tutarların da ödenmesi sağladı.

Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurusu sonucunda geçmişe dönük farklarıyla birlikte kızına engelli aylığı bağlanan başvurucu, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Yüzde 94 Engelli Çocuğun Sorununu KDK Çözdü

Ziyarette açıklamalarda bulunan Başdenetçi Şeref Malkoç, KDK’nın vatandaşla idare arasında bir köprü olduğunu belirterek vatandaşın kamu hizmeti alımında karşılaştığı sıkıntıları ortadan kaldırdıklarını, vatandaşın avukatlığını yaptıklarını ve kararlarıyla da idareye yol gösterdiklerini söyledi.

İdareyle vatandaş arasında dostane çözüm aradıklarını ifade eden Malkoç, “Başvurucunun yaşadığı sorun SGK ile yaptığımız görüşmeler sonucunda çözüme kavuşmuştur. Bizim çalışmalarımız üzerine yanlışı düzeltme erdemini gösterdiği için SGK başkan ve yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

KDK’ya başvuruların çok kolay olduğunu belirten Malkoç, kurumun internet sitesinden, fax, e-mail ve kuruma gelerek başvurular yapılabileceğini ve başvurular esnasında harç, pul, para herhangi bir ödeme alınmadığını bildirdi.

Yüzde 94 Engelli Çocuğun Sorununu KDK Çözdü

“KDK’nın yaptığı özverili çalışmalar sonucunda iki çocuğumun hakkını aldık. KDK’ya teşekkür ediyorum.”

Başvurucu Tülin Ülgen ise, KDK’ya hakkının aranması için ücretsiz bir şekilde dilekçe yazdığını ve başvurusu üzerine konunun titizlikle incelendiğini dile getirdi.

KDK’dan geçen hafta çok güzel ve kendilerini mutlu eden bir haber aldığını belirten başvurucu; “KDK yaptığı araştırmalar sonucunda, bize bağlanan aylığın en başından beri yanlış olduğunu, düşük bir şekilde bağlandığını ve bunu düzelterek yaklaşık 10-11 yıllık farkımızı da alacağımızı beyan etti. Kamu Denetçiliği Kurumu sayesinde bir avukat tutmadan en kısa sürede benim ve engelli çocuğumun haklarının korunduğu için çok mutluyum. Buradaki arkadaşların dikkatli ve özverili çalışmaları sonucunda iki çocuğumun hakkını aldık. KDK’ya çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS