Kuzey İrlandalı mahkumlar Afrikalı görme

18.10.2017 16:59:02 tarihinde eklendi, 558 kez okundu
Kuzey İrlanda´daki Maghaberry cezaevinde bulunan mahkumlar, Güneydoğu Afrika´daki görme engelli çocuklar için 60 tane Braille Alfabesi´yle basılmış kitap üretti.Kuzey İrlanda´daki Maghaberry cezaevinde bulunan mahkumlar, Güneydoğu Afrika´daki görme engelli çocuklar için 60 tane Braille Alfabesi´yle basılmış kitap üretti.

Gönderilen kitaplar arasında Peter Pan, Orman Çocuğu ve Bambi gibi çocuk klasikleri yer alıyor.

Bu kitapların yapımında çoğunlukla müebbet hapis cezasına çarptırılmış mahkumlar çalışıyor.

Maghaberry Cezaevi'ndeki bu Braille basım atölyesi, Kuzey İrlanda'daki tek Brail üretim merkezi.

Bu atölyede basılan kitaplar; Malavi, Tanzanya ve Kenya'daki okullara kilise vakıfları aracılıyla görme engelli çocukların okuması için bağışlandı.

Braille Alfabesi nedir?

Bu dokunsal alfabe, 1821 yılında 3 yaşında kör olan Fransız Louis Braille tarafından keşfedilmişti.

Her karakter 3 tanesi sağda, 3 tanesi solda olmak üzere toplam altı noktadan oluşuyor.

Harfleri ve noktalama işaretlerini temsil eden bu karakterleri, görme engelli kişi parmaklarının ucuyla dokunarak okuyor.

KitapTelif hakkıMİCHAEL COOPER

Cezaevlerindeki Rehabilitasyon

Maghaberry cezaevi müdürü Ronnie Armour, "Bu yapılan çalışma mahkumların rehabilitasyonu için güzel bir örnek oldu" diyor:

"Bu ülkeler dünyanın en yoksul ülkeleri arasında ve yoksulluk her gün hayatın bir parçası. Kitapları üreten mahkumların çabalarını bu kitapları okuyan çocuklar ve öğretmenlerinin taktir edeceğinden eminim.

Maghaberry'nin Braille eğitmeni Mark Mooney ise Braille alfabesiyle kitap üretme işi çok karmaşık olmasına rağmen mahkumların özveriyle çalıştıklarını söyledi.

Mooney , "Bu çalışma, mahkumların topluma bir şeyler katabilmeleri için bir fırsat" dedi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS