Çocuklara Enerji Verimliliği’ni oyunla öğreten proje

29.06.2015 15:51:32 tarihinde eklendi, 1294 kez okundu
Kadir Has Üniversitesi Doç. Dr. Meltem Şengün Ucal ´ın Küresel Çevre Fonu (GEF) ve UNDP kaynakları ile iklim değişikliği projesi

Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Şengün Ucal tarafından hazırlanan, Küresel Çevre Fonu (GEF) ve UNDP kaynakları ile desteklenen “Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği“ projesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) web sitesinde Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olarak 4 dilde başarı hikayesi olarak yayınlandı.

Yeni nesillerin, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en çok etkilenecek nesil olacağının altını çizen Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Ucal, “Türkiye’de 17 milyon hane halkı var. Bulaşık makineleri, buzdolapları ve klimalar gibi modern evlerin vazgeçilmez unsuru olan ev aletleri giderek büyüyen bir sektör.

Ancak yapılan bir anket, Türkiye nüfusunun yalnızca yarısının enerji verimliliği etiketlemeleri hakkında bilgi sahibi olduğunu ortaya çıkardı. İklim değişikliğinin tehlikeleri konusunda göreceli olarak daha fazla bilinçli olunsa da, insanlar satın alma tercihlerinin fark yaratabileceğinin daha az farkında.” dedi.

Türkiye’de Enerji Verimli Ürünlerin Piyasa Dönüşümü Projesi (EVÜDP) Hibe Programı ile desteklenen beş projeden biri olan proje, enerji verimli aletlerin hem aile bütçelerine hem de çevreye yararlı olduğu konusunda çocuklar başta olmak üzere, insanları bilinçlendirerek evlerdeki elektrik tüketiminin ve buna bağlı olarak sera gazı salınımının azaltılmasını amaçlıyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS