Mağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin üretti

29.09.2017 17:21:41 tarihinde eklendi, 528 kez okundu
Mağusa Kültür Derneği(MKD) ile Yeşil Mağusa Derneği(YEMAD)’nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Mağusalılar Temiz Sulak Alanları Savunuyor” Projesi’nin Küçük Hibe Programı kapsamında Mağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin ürettiği oturma bankları ve çöp kutuları Çanakkale Göleti’ne yerleştirildi.

Mağusa Kültür Derneği(MKD) ile Yeşil Mağusa Derneği(YEMAD)’nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Mağusalılar Temiz Sulak Alanları Savunuyor” Projesi’nin Küçük Hibe Programı kapsamında Mağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin ürettiği oturma bankları ve çöp kutuları Çanakkale Göleti’ne yerleştirildi. Projeye destek veren Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de etkinliğe katılarak, hem çocukların üretimleri olan banklara oturarak çocuklarla fotoğraf çektirdi hem de Göletin çevresinde kuş gözlemi yaptı. AB’nin Kıbrıslı Sivil Toplum Hareketi V. Hibe Programı altında finanse edilen projede Gazimağusa Belediyesi ekipleri tarafından Glapsides’e bank ve çöp kutusu, Gülseren Göleti ve çevresine ise çöp kutuları kondu. Banklar kuşların rahatsız edilmemesi için Göletin uzağına yerleştirildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Mağusa Kültür Derneği ile Yeşil Mağusa Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü Mağusalılar Temiz Sulak Alanları savunuyor” projesine belediye olarak her zaman en büyük desteği verdiklerini, geçen hafta kuş levhaları ilgili yaptıkları çalışmada da projenin sona erecek bir proje değil devamı gelecek bir proje olduğunu söylediğini hatırlattı. Hem yetişkinler hem çocuklarda Gazimağusa’nın sulak alanlar açısından çok zengin olduğunun farkındalığının yaratılması gerektiğini kaydeden Arter, etkinliğin göletin korunarak temiz tutulması ve sürdürebilir yaşamının sağlanması için duyarlılık yaratılması amacıyla yapıldığını ifade etti.

Arter, temiz sulak alanların sadece çöplerden temizlenmesinin yetmediğini, göletin göçmen kuşlar ve florası- faunasıyla birlikte korunması ve tahribatların önüne geçilmesi gerektiğini kaydederek, göletlerin atıl durumda bırakılması durumunda sıkıntı olabilecek alanlar olduğunu ifade etti.

“Bu değerlerimizin kullanılarak korunması gerektiğini her zaman söylüyorum. Önemli sulak alanlardan ve en büyük değerlerimizden olan Çanakkale ve Gülseren Göletlerini gençlerde farkındalık yaratarak hem kullanacağız hem koruyacağız” diyen Başkan Arter, projenin kendileri için çok anlamlı olduğunu, proje kapsamında Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin yaptığı oturma bankları ve çöp kutularının da bölgeye yerleştirildiğini, gelecek olan insanlarımızın hem çocukların çalışmasını göreceğini hem de kuş gözlemi için ideal bir zaman olan sonhabar mevsiminde Çanakkale Göleti’ni gözlemleyebileceğini söyledi. Başkan Arter, etkinliğin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Mağusa Kültür Derneği Başkanı Dudu Cumaoğulları ise, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin kendi atölyelerinde ahşaptan yaptıkları çok güzel banklar ve çöp kutularını yerleştirdiklerini, projeyi kapsamlı ve doğru bir şekilde yürüten ve küçük hibe programına destek veren arkadaşlarına ve kendilerine her zaman destek veren Belediye Başkanı İsmail Arter’e hem kendi adına hem arkadaşları adına teşekkür etti. Projenin son aşamasına geldiklerini ancak başka projeler daha ürettiklerini ve gölette kuşların izlenebileceği bir mekân yaratmak istediklerini, belediye başkanının hem Gülseren hem de Çanakkale Göleti için hazırladığı projelere de destek vereceklerini belirtti. Cumaoğulları sözlerini “ Mağusa’yı seviyoruz, temiz sulak alanları savunuyoruz ve sevginin her engeli aşacağına inanıyoruz.” diye noktaladı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS