DAMAR TANIMA SİSTEMİNE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

29.06.2015 14:56:57 tarihinde eklendi, 1295 kez okundu
DAMAR TANIMA SİSTEMİNE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜRKEN ENGELLİ AİLELERİ VE KURUMLAR HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA BEKLİYOR

Hastanelerde bile uygulanırken 12 yaş altı çocuklar ve her yaş grubu özürlü insanlarımız muaf tutuldugu halde iptal edilen fakat Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Rehabilitasyon Merkezlerinde Özürlü çocuklarımıza uygulanmakta olan Damar tanıma Sistemine gerek yazılı basında,Gerek Görsel basında gerekse sosyal medyada tepkiler artarak devam ediyor.

MEB, Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği gereğince; Özel Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden devletin mali desteği ile yararlanan engelli bireylerin takibini sağlamak, ödemelerin yerini bulup bulmadığını öğrenmek, böylece Merkezlerin çalışmalarını denetlemek amacıyla Damar Tanıma Sistemi’ni uygulamaya geçirmiştir. Amaçlarının “Merkezlerin yaptığı yolsuzlukları denetlemek” olduğunu ileri sürerek engelli bireyleri de bu uygulamanın içine almışlardır. İnsan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu Danıştay, Anayasa Mahkemesi tarafından defalarca karara bağlanmış olmasına karşın 17 ilden sonra, 01 Nisan 2015 tarihinden itibaren tüm illerde uygulamaya geçilmesi için talimat verilmiştir. 
Her ne kadar bu alanda birçok yolsuzluk yapan, ticari amaçlı merkezler bulunmaktaysa da merkezlerin denetimi için onlarca yol varken, engelli bireylerin buna alet edilmesi manidardır. Evet, bu alanı sömüren merkezler kapansın ama engellileri kullanarak, onları sıkıntıya sokarak değil. 
Ayrıca ilginçtir ki Damar Tanıma Sistemi için gerekli olan cihazın satışını, tek bir firma yapmaktadır!!
Bizler bu konudaki rahatsızlığımızı, gerekçeleriyle birlikte “KAMUOYUNA” başlığı ile yazdığımız yazıyla ifade etmeye çalıştık. Birçok sivil toplum kuruluşuna, kurum ve kuruluşlara da iletmeye çalışıyoruz. Bu konuda direnmeye çalışıyoruz ancak her zaman olduğu gibi “yalnız’ız”… Sizlerin birçok konuda olduğu gibi bu konuda da hassasiyetinizin olduğunu gördüğümüz için bilgilendirmek, değerli fikir ve önerilerinizi almak, sesimizi duyurmada destek istemek için yazıyoruz. 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS