Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kuruluyor

12.06.2017 15:28:07 tarihinde eklendi, 537 kez okundu
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, terör örgütü üyeliği suçundan tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça´nın açlık grevine ilişkin, "Mahkeme ne karar verirse başımız gözümüz üstüne. Bunu, şahsıma veya kuruma yönelik bir husumet olarak da görmem.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, terör örgütü üyeliği suçundan tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevine ilişkin, "Mahkeme ne karar verirse başımız gözümüz üstüne. Bunu, şahsıma veya kuruma yönelik bir husumet olarak da görmem. Ama bu mücadelenin hukuk içinde olması lazım, hak içinde olması lazım. Bir insanın kendisine zarar verme hakkının olmadığını bilerek söylüyorum. Hukuk, buna da müsaade etmez." dedi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kurulmasına Dair Kanun Tasarısı ile Ostim Teknik Üniversitesi'nin kurulmasına ilişkin Yüksekögretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı görüşüldü.

Toplantıda söz alan milletvekillerinin soru, görüş ve eleştirilerine cevap veren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yeni üniversiteler kurulması konusunda birçok ilden taleplerin geldiğini aktararak, "Bütün talepler bir ortaya çıksın, YÖK'ün de görüşünü alalım, ülkemizin de ihtiyaçları ne ise o doğrultuda bir üniversite kuralım." diye konuştu.

Her üniversitenin bir diğerinin benzeri olmaması gerektiğini dile getiren Yılmaz, bazı özel, vakıf üniversitelerinin öğrenci dahi bulamadıklarına dikkati çekti.

Sözleşmeli öğretmen eşleri konusuna da değinen Yılmaz, sözleşmeli öğretmenliği getirirken öğretmenlerin bir şekilde doğudan batıya sirkülasyonunu durdurmayı amaçladıklarını anımsattı.

Yılmaz, "Oradakilerin de bir hizmete ihtiyacı vardı. Ama her ikisi de sözleşmeliyse Anayasa'da da 'Devlet ailelerin bütünlüğünü sağlar' diyor. Batı olmamak üzere, yani mümkün olduğu kadar diğerinden daha mahrum olana gitmek kaydıyla izin vereceğiz. Bu dönemde atamalarını gerçekleştireceğiz." açıklamasında bulundu.

Öte yandan Yılmaz, 2 binin üzerinde engelli öğretmen ataması yapıldığını anımsatarak, ihtiyaç olması halinde önceliğin engellilere verileceğini ve ihtiyacın bu kişilerden karşılanacağını söyledi.

Bir soru üzerine açlık grevindeki tutuklular Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuna da değinen Yılmaz, "Hak araması gerçekten bizi rahatsız etmez, aksine memnun oluruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Uzun süreden beri kamunun içindeyim, devlet görevini yürütüyoruz. Herkese hak aramasını söyledim. Ola ki biz de yanlış yaparız. Mahkeme ne karar verirse başımız gözümüz üstüne. Bunu, şahsıma veya kuruma yönelik bir husumet olarak da görmem. Ama bu mücadelenin hukuk içinde olması lazım, hak içinde olması lazım. Bir insanın kendisine zarar verme hakkının olmadığını bilerek söylüyorum. Hukuk, buna da müsaade etmez. Dolayısıyla da hak arayan kardeşlerimizin hukuk mücadelesi içerisinde hakkını araması gerekir. Yanlış yapılmış olabilir mi? Olur. Mevlana'nın güzel bir sözü var ya 'Yüzde ısrar etme, doksan da olur. İnsan dediğinde noksan da olur.' Biz mükemmel değiliz. Hata da yapmış olabiliriz. İyi ama bu hataları düzeltecek yerler, şimdi bir sistem oluşturduk. Başbakanlık OHAL İnceleme Komisyonu. Gerçekten oraya başvursunlar. Oradan sonra da yargı yolu açık. Ama 'Orası kapalı, burası kapalı. O halde ben de hukuk dışı yollara giderim.' O da doğru değildir diye düşünürüm. Çünkü hukuk, kişinin kendisine zarar vermesini kabul etmez."

Kapatılan vakıf üniversitelerinin öğretim üyelerinin istihdamı konusunda bir engelin bulunmadığını da aktaran Yılmaz, "Rektörlere şu bilgi verildi; gerekli istihbarat, araştırma yapılmak üzere istihdam edilebilir. İstihdam edilen örnekleri de vardır." ifadesini kullandı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS