HAPİSHANE’DEKİ LGBTİ’lerin SORUNLARINI,TCPS´DEN HİLAL DEMİRBAŞ´A SORDUK

30.03.2017 21:01:22 tarihinde eklendi, 421 kez okundu
Pozitif Engelliler Eğitim Derneği’nden Gülüzar RESULOĞLU, hapishanedeki LGBTİ’ lerin sorunlarını, TÜRKİYE HAPİSHANE ÇALIŞMALARI MERKEZİ, TCPS’den Hilal DEMİRBAŞ’a sordu

1) Hapishanedeki, trans mahpusların; karşılaştıkları, en önemli sorunların, neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Hapishanelere ve mahpuslara ilişkin veriler elde edebilmenin zorluğu, söz konusu LGBTİ mahpuslar olduğunda artabilmekte. Biz yasal yollardan, cüzi miktarda bilgi edinebilmekteyiz.

Bilgi edinme yollarımız, çoğunlukla mektuplaşma ve avukat görüşleri aracılığı ile olmakta. Edinilen bilgiler, sorunların LGBTİ’lerin hapishaneye yerleştirilme, aşamasında, başladığını ortaya koymakta.

Trans kadınlar, cinsiyet geçiş sürecini tamamlayıp, resmi kadın kimliğine sahip olmadıkları süre, kadın hapishanelerinde kalamamakta, görünür durumda olan diğer trans kadın ve eşcinsel erkeklerle, erkek hapishanelerinin içinde LGBTİ’ler için ayrılmış koğuş veya koğuşlarda kalabilmekteler.

Hapishanede, LGBTİ mahpusun, olmaması durumunda ise tek başlarına tutulabilmekteler. Aynı şekilde, trans erkekler cinsiyet geçiş sürecini tamamlayıp, resmi erkek kimliğine sahip değilse kadın hapishanesinde kalmaktadır.


2) Bu nasıl zorluklar doğurmaktadır?

Lezbiyen, biseksüel, eşcinsel ve interseksler, açık kimlikli değillerse, mevcut k imliklerinin izin verdiği hapishanelerde kalmaktalar. Trans kadınlar, trans erkekler ve eşcinsel erkekler için bu durum yapısal ve pratikte, birçok soruna yol açar.

Heteroseksüel erkek mahpuslar için tasarlanan hapishanelerde, trans kadınlar ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Trans kadınlar, erkek hapishanelerinde satılmayan; cımbız, ağda, kadın iç çamaşırı, topuklu ayakkabı, makyaj malzemesi gibi birçok ihtiyaçtan bu sebeple mahrum kalırlar.

Hapishanelerin bu yapısal durumu trans kadınlar ve eşcinsel erkekler için birçok sorunu beraberinde getirir.

Türkiye hapishanelerinde, mahpusların faydalanabildiği iş atölyeleri, kurslar ve açık hapishane haklarından, “güvenlik gerekçesiyle” yararlanamazlar. Bu duruma sebep olan şey ise LGBTİ mahpusların, diğer mahpuslarla bir araya gelmeyecekleri, şekilde yapılan düzenlemedir.

Bir diğer sorun ise diğer mahpuslardan ayrı koğuş veya koğuşlarda tutulan trans kadın ve eşcinsel erkekler, hapishanede “tecrit”e maruz kalabilmektedir.


Diğer mahpuslardan cinsel şiddet sebebiyle, ayrı tutulmaları, olası kötü muamele, taciz ve tecavüzü engellemez. Edindiğimiz bilgiler ve mahkemeye intikal eden davalara göre, kötü muamele, taciz ve tecavüz, infaz koruma memurları ve dış güvenlikten sorumlu jandarmalar tarafından gerçekleşmektedir.

Ayrıca LGBTİ mahpuslar, kılık kıyafetlerinden, saçlarının boyuna, kimlikteki isimleri ile çağrılmalarından, bedensel özelliklerine kadar çok çeşitli ayrımcılıklara maruz kalabilmektedirler.


3) Trans mahpuslar cinsiyet geçiş sürçlerinde nasıl bir sorunla karşılaşmaktadırlar?

Mahpuslar, hapishanede kaldıkları dönemde, cinsiyet geçiş sürecinin başlatılması, önceden başlamış olan sürecin devam ettirilmesi, estetik masraflarının karşılanması, hormon ilaçlarına erişim ve ruh sağlığı hizmetlerine erişim konusunda birçok sorunla karşılaşmaktadırlar.


4) Mahpus transların, hapishanelerde karşılaştıkları sorunların, asgariye indirilmesi için Adalet Bakanlığı başta olmak üzere, Hükümet birimlerinin hangi adımları, acil olarak atması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Hapishane koşullarının ek bir cezalandırmaya dönüşmemesi ve LGBTİ’li mahpusların, diğer mahpuslarla aynı haklardan yararlanabilmesi için; cinsel kimlik ve cinsel yönelimlerinin dikkate alınması, kendilerine özgü ihtiyaçlarının karşılanması gereklidir.

Bunun için öncelikle, ihtiyaçlar tespit edilmeli ve karşılanmasının yolları yaratılmalı, LGBTİ mahpuslar ve LGBTİ hakları alanında çalışan dernek ve akademisyenler bu sürece dahil edilmelidir.

5) Geçtiğimiz yıllar içerisinde Adalet Bakanlığı’nın bir LGBTİ hapishane kurmaya yönelik adımlar atıldığına dair tartışmalar gündeme düşmüştü. Bu konudaki güncel gelişmeler hakkında CİSST’in bilgisi bulunmakta mıdır?

20 Ocak 2016 tarihinde CİSST/TCPS’in LGBTİ derneklerinden, birer temsilciyle birlikte Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğu ziyarette, LGBTİ hapishanesi gündeme getirilmiş fakat CTE’nin bu konuda bir çalışma yapmadığı öğrenilmiştir. Aldığımız mektuplarda, LGBTİ mahpuslara yapılması planlanan hapishane için ne düşündükleri sorulduğunu ve dilekçe yazmaları istendiğini biliyoruz.

Biz böyle bir hapishanenin açılması ile LGBTİ mahpusların diğer mahpuslardan soyutlamanın var olan ayrımcılığı arttıracağı, devlet eliyle ve mimari aracılığıyla da kurumsallaşacağını düşünmekteyiz. Yeni bir hapishane inşa etmek sorunları çözmeyecektir. LGBTİ mahpusların bulundukları hapishanelerde ayrımcılık ve güvenlik sorunlarını çözmeye çalışmak, bunun için de sivil toplum örgütlerinin sürece dahil olmasını sağlamaya öncelik vermek ve çalışmalar yapmak önem kazanmaktadır.


Çabalarınız için çok teşekkürler

GÜLÜZAR RESULOĞLU
POZİTİF ENGELLİLER

 

 

 

 

 

 

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS